COBRA
Cobra King Radspeed One Length Hybrid Herr
Cobra Radspeed är ett het alternativ till dig som har svårigheter med långa järnklubbor. Med Split Rails och en smidd träfyta är deras hybrid mer förlåtande än någonsin.
Fattning:
Loft/Skaft & Styvhet:
Hollow Split Rails
Dessa rails sänker tyngdpunkten för en högre bollbana, men framförallt gör de att klubban glider lättare genom gräset för mer fart genom bollträffen. Genom att dra isär vikterna i klubban - vikten fram har flyttats närmare träffytan och vikten bak har flyttats ännu längre bak – har Cobra fått till en klubba som ger både hög bollhastighet och är är förlåtande.
Smidd träffyta
Smidd träffyta för maximal känsla och längd.
Cobra Connect
Klubban är dessutom försedd med Cobra Connect i greppet vilket är en sensor som kan kopplas ihop med Arccos-appen för att automatiskt samla in data från ditt spel på banan.